Kiedy wymienić opony?

      Wymiana opon to temat, który dotyczy każdego kierowcy, każdego samochodu osobowego. Opony zmieniamy odpowiednio na sezon letni i sezon zimowy. Co warto wiedzieć, sezon zimowy dla opon zaczyna się już przy około siedmiu stopniach Celsjusza na plusie. W zimowym okresie, w ciągu dnia, możliwa jest temperatura zero stopni Celsjusza w nocy lub poniżej. Musimy wiedzieć, że nawierzchnia w takim czasie jest zawsze zimna, w takim okresie skuteczność opony letniej jest o wiele słabsza niż opony zimowej, która ma inny kształt, inne wycięcia i przede wszystkim jest wykonana z innego rodzaju kauczuku i innych mieszanek specjalnych gum. Trzeba po prostu zmienić opony ze względu bezpieczeństwa nie tylko swoje ale i innych.

Wymiana opon w sezonie letnim i zimowym

Wymiana opon nie jest łatwym zadaniem, natomiast taka wymiana jest bardzo konieczna. Trzeba z niej skorzystać minimum 2 razy w roku. Zatem elastyczność opon zimowych w porównaniu do letnich jest zupełnie inna, to znaczy zdecydowanie większa. Ogólnie rzecz biorąc głownie chodzi o przyczepność. Warto tutaj przytoczyć pewne fakty, aby zobrazować całą sytuację. Mianowicie, przy temperaturze około pięciu stopni Celsjusza na plusie oraz deszczu, droga gwałtownego hamowania samochodu osobowego na oponach letnich jest aż o cztery metry dłuższa w porównaniu do samochodu osobowego na oponach zimowych. Natomiast hamowanie na śniegu, przy minusowej temperaturze na oponach letnich przy prędkości około pięćdziesięciu kilometrów na godzinę, wiąże się z dłuższą droga hamowania aż o trzydzieści metrów.

Wymiana opon – ważne informacje

                 Musimy wiedzieć o tym, że każde auto ma przeważnie inny rozmiar opon. Chodzi o szerokość i profil a także o rozmiar, najbardziej popularne rozmiary to od 13 do 15 lub 16 cali. Musimy pamiętać o tym, że opony letnie zużywają się zdecydowanie szybciej niż opony zimowe, oczywiście ze względu na warunki w jakich są użytkowane. Opony powinniśmy sprawdzać sami, a jeśli nie jesteśmy pewni, powinniśmy udać się do wulkanizatora. On z pewnością nam doradzi. Nie zawsze przebita opona oznacza, że musimy ją od razu wymieniać na nową. Wulkanizator sprawdzi i powie, czy naprawa jest w ogóle możliwa. Natomiast jeśli po założeniu nowych opon, samochód osoby zaczyna ściągać na jedną lub drugą stronę albo co gorsze, koła piszczą nawet na bardzo delikatnych łukach, wówczas należy natychmiast zaobserwować geometrię zawieszenia. Warto wiedzieć, iż ze względu na duży popyt, powstają specjalne punkty, znajdujące się na przykład na parkingach centrów handlowych. Sezonowo wymieniają oni właśnie opony w samochodach osobowych. Warto również wiedzieć, iż po zamontowaniu opon, koła trzeba wyważyć. Tylko prawidłowe wyważenie zapewni bezpieczną podróż. Opony można wymieniać u fachowców lub samodzielnie. Wymiana samodzielna opon wiąże się z następującymi elementami:

  • Zestaw minimalny do wymiany opon zawiera żabę,
  • solidny, bardzo porządny klucz,
  • pisak lub flamaster do oznaczania kół,
  • szczotkę druciana do oczyszczenia piast.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *