Guma wulkanizowana

Wulkanizowana guma jest materiałem poddanym procesowi chemicznemu, zwanemu wulkanizacją. Proces ten obejmuje mieszanie kauczuku naturalnego z dodatkami, takimi jak siarka i inne środki konserwujące.

Wulkanizacja powoduje, że kauczuk jest znacznie mocniejszy, bardziej elastyczny i odporny na ciepło i inne warunki środowiskowe. Wulkanizowana guma tworzy miękkie i twarde przedmioty, od gumek po kule i kręgle. W rzeczywistości, prawie każdy obiekt gumowy składa się z wulkanizowanej gumy.

Jak powstaje wulkanizowana guma?

Konieczne jest użycie wulkanizacji do produkcji kauczuków komercyjnych, ponieważ kauczuk naturalny nie jest wystarczająco stabilny, aby produkować z niego towary. W rzeczywistości, kauczuk naturalny topi się, gdy jest ciepły, rozpada się pod wpływem zimna i jest bardzo lepki. Dzieje się tak dlatego, że kauczuk naturalny składa się z niezależnych łańcuchów polimerowych, które umożliwiają odkształcanie się gumy. Wulkanizacja tworzy mosty między tymi łańcuchami polimerowymi, umożliwiając odkształcanie gumy po naprężeniu i powrót do pierwotnego położenia po usunięciu naprężenia.

Aplikacje

Wulkanizowana guma ma wiele zastosowań i jest używana do tworzenia szerokiego asortymentu przedmiotów. Na przykład kauczuk wulkanizowany służy do produkcji węży gumowych, podeszew butów, opon, kul do gry w kręgle, piłek, krążków hokejowych, zabawek, gumek do wycierania i ustników instrumentów. Większość wyrobów gumowych na świecie jest wulkanizowanych, niezależnie od tego, czy kauczuk jest naturalny czy syntetyczny.

Zalety

Do najważniejszych zalet gumy wulkanizowanej możemy przede wszystkim zaliczyć:

  • jest silniejsza od kauczuku niewulkanizowanego, ponieważ jego wiązania są wykonane z wiązań poprzecznych na poziomie atomowym,
  • może wytrzymać większy stres i uszkodzenia,
  • jest bardziej sztywny, dlatego jest bardziej odporny na rozciąganie,
  • ma taką samą elastyczność jak guma nieutwardzona.

Wady

Wulkanizowana guma nie ma wielu wad, ale do głównych wad możemy zaliczyć:

  • lekko toksyczna po spaleniu i szybko ochładza się po stopieniu,
  • bardziej niebezpieczna dla osób nią manipulujących,
  • jedynym sposobem, aby ta guma zaszkodziła, jest jej celowe spalenie.

Co jeszcze warto wiedzieć o gumie wulkanizowanej?

Znacznie przewyższa inne elastyczne substancje. Stała się podstawową substancją dla elastycznych produktów, które wahały się od części maszyn do ostatecznie opon. W maszynach, guma służy do uszczelniania szczelin. Było to szczególnie ważne w silnikach parowych, w których zastosowanie gumy znacznie zmniejszyło degradację silnika z powodu tarcia. Stworzono też zespoły w silniach, aby obracać kołami zamiast trybików. Ten amerykański wynalazek podczas rewolucji przemysłowej ożywił przemysł gumowy i poprawił wydajność i trwałość silników. Kauczuk wulkanizowany z powodzeniem utrzymuje swoją elastyczność, zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Jest praktyczny i wykazuje swoją atrakcyjność w różnych temperaturach. Można go śmiało używać zarówno w zimie, jak i w lecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *