Dobry akumulator do ciągnika

Kiedy zaczyna się okres codziennych plac polowych, musimy korzystać z najważniejszego urządzenia, jakie posiadamy w gospodarstwie, czyli ciągnika. Popsuty lub zły akumulator, może doprowadzić do tego, że nie będziemy mogli używać tej maszyny, przez co nasze prace się spowolnią. Przy wyborze dobrego akumulatora, musimy zwracać uwagę na pewne szczegóły. Wybór odpowiedniego akumulatora nie jest łatwą sprawą. Wiele rolników, nie wie dokładnie, jaki akumulator dla ich ciągników będzie najodpowiedniejszy i na jakie parametry ich zwrócić uwagę. Duży wybór, wielu producentów akumulatorów, wcale nie ułatwia wyboru.

Parametry dobrego akumulatora, na które trzeba zwrócić uwagę.

  • Pojemność akumulatora

Jeśli chodzi o pojemność, dobrze ją dobrać do maszyny według tego, co zaleca producent, to odgrywa istotną rolę. Jest to ważne zwłaszcza przy takich sprzętach, których używa się okresowo, po czym stoją one w garażu. Właśnie przez to, nie powinniśmy kupować akumulatorów, które posiadają o wiele większą pojemność. gdyż nie damy rady ich naładować do pełna, w trakcie ich eksploatacji. Gdy, podejmiemy decyzję o zakupie, powinniśmy mieć na uwadze, iż pojemność akumulatora nie powinna być większa od zalecanej przez producenta, niż 10 procent więcej.

  • Prąd rozruchowy

W przypadku tego parametru, jaki bierzemy pod uwagę przy wyborze akumulatora, nie ma tutaj większych zaleceń. Jednam im większy prąd rozruchowy, tym łatwiejszy rozruch. Określa się tę wartość przy pomocy normy europejskiej EN.

  • Typ akumulatora

Ostatni parametr, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie, jest ty akumulatora. Najlepszym wyborem akumulatora do maszyn rolniczych jest sięgnięcie po akumulator z ciekłym elektrolitem, czyli tak zwanego kwasiaka oraz akumulatory AGM. Akumulatory AGM są trochę kosztowniejsze, ale jednak są one bardziej odporne na wyłączanie czasowe maszyny. Te akumulatory, nadają się idealnie w takich maszynach jak ładowarki.

Zanim wybierzemy jakiś akumulator, dobrze jest również zwrócić uwagę na jego wielkość, zwłaszcza gdy wybieramy go do wiekowej maszyny. Do starszych modeli traktorów na przykład Ursus C-330 polecane są akumulatory marki Steel Power 12 V.
Istotną rolę odgrywają bieguny, w jaki sposób są rozmieszczone. Mogą być one umieszczone po obu końcach lub z jednej strony. Jest to ważne, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli zamontować nową baterię. Na rynku jest wiele firm, które oferują szeroką gamę akumulatorów. Zakupy możemy zrobić w sklepie stacjonarnym lub internetowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *