Klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja samochodowa jest to w dzisiejszych czasach, XXI wieku, niemalże standard. Ułatwia ona podróżowanie w gorące, letnie dni. Warto wiedzieć, iż pierwsza klimatyzacja samochodowa, pojawiła się już w 1933 roku na terenie Stanów Zjednoczonych. Wówczas, klimatyzacja samochodowa, stanowiła niezwykle drogi oraz luksusowy dodatek wyposażenia. Warto również wiedzieć, iż w tamtych czasach, było to niezwykle proste urządzenie dedykowane do najdroższych limuzyn obecnie występujących. Natomiast, już dwadzieścia lat później, w klimatyzację wyposażono pierwszy seryjnie produkowany samochód. Trzeba wiedzieć, iż wówczas był to model o nazwie: Chrysler Imperial Airtemp. Czasy się zmieniają, technologia poszła do przodu i w dzisiejszych latach, praktycznie każdy samochód produkowany wyposażony jest już w klimatyzację samochodową. Daje ona przyjemne uczucie chłodu podczas upałów. Chłodzi ona doskonale samochód i przez to kierowca czuje się ,,bardziej przytomny”, nie jest senny.

Budowa klimatyzacji samochodowej

Układ klimatyzacji jest dosyć złożonym technologicznie urządzeniem. Warto wiedzieć, iż wymaga ona poprawnej eksploatacji, aby dobrze działała w samochodzie osobowym. Zaniedbana klimatyzacja samochodowa, nie tylko nie będzie spełniała swojego powierzonego zadania, ale również przy okazji może być niezwykle szkodliwa dla zdrowia oraz organizmu ludzkiego. Warto wiedzieć, iż każdy układ klimatyzacji samochodowej składa się z kilku istotnych części, takich jak na przykład:

  • skraplacz,
  • parownik,
  • filtr osuszacz,
  • zawór rozprężny
  • zewnętrza obudowa.

Zasada działania klimatyzacji samochodowej

Na uwagę każdego kierowcy, zasługuje fakt, iż zasada działania klimatyzacji w samochodach jest praktycznie taka sama jak na przykład w lodówkach. Przede wszystkim, ciepłe powietrze za każdym razem, schładzane jest przez odpowiedni czynnik chłodniczy, krążący w układzie urządzenia. Oczywiście klimatyzatory domowe działają na takiej samej zasadzie. Generalnie, najprościej można to nazwać po prostu „wymianą pewnego czynnika”. Następuje cykliczna zmiana stanu skupienia wprost z ciekłego bezpośrednio w lotny. Takie przejście stanu skupienia, skutkuje znacznym obniżeniem temperatury gazu. Warto wiedzieć, że następnie następuje ponowne przejście w stan ciekły takiej substancji. Trzeba wiedzieć, iż na przykład w bardzo upalne lato, na przykład w wakacyjnym miesiącu, wnętrze samochodu osobowego, w najgorszym razie, może rozgrzać się nawet do około sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Z tego też względu, przed włączeniem klimatyzacji, samochód osobowy powinno się przewietrzyć, aby powietrze w nim się po prostu wymieniło. Po przewietrzeniu samochodu osobowego, klimatyzacja dużo łatwiej poradzi sobie ze schłodzeniem wnętrze samochodu osobowego. Wówczas, będzie mogła ona pracować w sposób cykliczny oraz stały i bezpieczny. Klimatyzacja wówczas w bardzo szybkim czasie poradzi sobie z ciepłym powietrzem, panującym wewnątrz samochodu osobowego. W upalne dni, klimatyzacja wspaniale sprawdza swoją rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *